zákon o ukončení niektorých nájomných zmlúv...

Autor: Lenka Matúšková | 15.6.2011 o 18:00 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  869x

Zákon o ukončení niektorých nájomnych zmlúv uz prešiel na májovej schôdzi NR SR do druhého čítania a žiadneho poslanca, či poslankyňu neznepokojil jeho zjavne protiústavný charakter. Tento zákon vytvára nebezpečný precedens. Porušuje zákoladné ľudské práva nájomníkov, ktorí nie sú len nimi, ale aj občanmi tohto štátu. S nájomníkmi sa jedná rovnako ako s inými diskriminovanými menšinami. Líšia sa od nich len v tom, že dôvodom ich diskriminácie nie je inakosť v žiadnom obvyklom zmysle. Táto rôznorodá diskriminovaná menšina má spoločné len jedno: ocitli sa viac-menej náhodne, a nie zo svojej vôle v reštituovaných domoch.

 

 

 

Proti zákonu treba dôrazne protestovať, lebo uzákoňuje prax násilného vysťahovávania, ktoré v reštituovaných domoch bolo roky praktizovane a tolerovane.

Nechceme, aby nám nájomníkom štát robil akúkoľvek "milosrdnú službu". Chceme len, aby nám poskytoval rovnakú právnu ochranu, ako všetkým ostatným občanom.

Nemôžeme však súhlasiť s tým, aby sa o nás hovorilo ako o venom bremene. Toho sa každý vlastník chce zbaviť, lebo zaťažuje jeho majetok. My sme tu však boli skôr ako reštituenti a oprávnenie zostať v danom byte nám garantuje nájomná zmluva. Teraz nás chce o túto ochranu zákon pripraviť. Precedens a jeho tragické dôsledky všetci poznáme - zákony Slovenského štátu, ktoré odňali základné práva občanom židovského, rómskeho a iného etnického pôvodu, čím sa otvorila cestu k ich vyháňaniu a rozkradnutiu ich majetku.

Roky tolerovane protizákonné praktiky vyháňania nájomníkov z bytov sa bude po schválení zákona diať "legálne". Bude to stáť životy a utrpenie ďalších ľudí. Úplne nevinných. Väčšina by nemala mlčať a mala by prísť menšine na pomoc.

Ak chcú vlastníci deregulovať nájomné, prečo chce zákon vysťahovať nájomníkov? Veď nejakých nájomníkov tam budú musieť vlastníci zohnať. Nie je nájomník  ako nájomník? Veď štát vyvlastnil nájomné domy s nájomníkmi a s nájomníkmi ich aj vrátil. Prečo im teraz zo zákona ruší nájomné zmluvy?

V skutočnosti zákon pomáha vlastníkom, lebo ak sa zbavia vecného bremena, hodnota ich majetku sa výrazne zvýši. To je neoprávnená pomoc štátu úzkej skupine občanov/vlastníkov. Opäť diskriminácia.

V skutočnosti tento zákon vychádza v ústrety nátlaku lobistov, aby sa za reštitúciami urobila definitívna bodka. Nemajú totiž záujem, aby sa prešetrili ich  reštitučné podvody. Chcú legalizovať stav, kedy reštituentmi sa stali bývali arizátori, kedy reštituované podiely v rozpore so zákonom kúpili rôzne typy špekulantov a mafiánov.

Spravodlivý zákon by mal vyzerať celkom inak. Mal by ochraňovať majetkove pravá všetkých občanov, vrátane nájomníkov. Veď mnohí z nich vymenili za byt v centre mesta družstevné alebo štátne byty.  Ak by zostali v nich bývať, boli by dnes vlastníkmi, a nie nechcenými nájomníkmi. Mnohí investovali do bytov vlastne prostriedky, aby zdevastovaných bytov urobili byty obývateľné. Samozrejme nemohli tušiť, že raz budú domy reštituované.

Spravodlivý zákon by mal dať aj občanom - nájomníkom slobodu rozhodovania, či chcú bývať naďalej v reštituovanom dome alebo nie. Vystahovávanie do sociálnych bytov slobodnú vôľu znemožňujú.

Rozumný zákon by mal odlišovať čiastočne od plne reštituovaných domov. Ak väčšinový podiel patri obci, je ekonomickejšie odkúpiť zvyšný podiel, než stavať pre všetkých nájomníkov sociálne byty. Ak by mali obce povinnosť menšinové súkromné podiely odkúpiť, potom by mal štát povinnosť tuto investíciu refundovať. Ešte rýchlejšie a adresnejšie riešenie by bolo, keby mala obec povinnosť predať svoj podiel nájomníkom za regulovanú cenu.

Ak štát uzná pravo nájomníkov z  reštituovaného domu sa odsťahovať, tak by mal akceptovať svoju povinnosť finančne ich  odškodniť.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?